هشدار وزارت‌بهداشت درباره ورود مدعیان طب سنتی و اسلامی به بحران کرونا

کرونا

هشدار وزارت‌بهداشت درباره ورود مدعیان طب سنتی و اسلامی به بحران کرونا

به گزارش ایلنا، دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در بیانیه دوم خود با تاکید بر راهبری مناسب بحران شیوع کرونا توسط دست‌اندرکاران حوزه سلامت، ورود افراد به اسم طب‌های مختلف و روش‌های نامشخص و دخالت غیر متخصصان و مدعیان طب سنتی و اسلامی را به این بحران، عامل سردرگمی نیازمندان و تشویش اذهان عمومی در این روز‌های سخت و پر خطر دانست.

این دفتر با توجه به انتشار بی‌رویه اخبار و مطالب مختلف در فضای مجازی با موضوع توصیه‌های پیشگیرانه و درمانی طب سنتی و مکمل در مقابله با کرونا از سوی افراد مختلف و بدون استناد به شواهد علمی معتبر، با تاکید مجدد بر بیانیه پیشین خود درباره مرجعیت وزارت بهداشت برای اعلام هرگونه توصیه طب سنتی و مکمل درباره کرونا، ضمن توجه دادن مجدد مردم و دست‌اندرکاران حوزه سلامت به «راهنمای خودمراقبتی و بهبود ایمنی در برابر ویروس کرونا براساس اصول بهداشتی، پزشکی رایج و آموزه‌های طب ایرانی» که با همکاری انجمن علمی طب سنتی ایران، به‌عنوان تنها انجمن علمی معتبر کشور در حوزه طب ایرانی تهیه شده و از طریق آدرس air.ir/Zwq۶Jao در دسترس است، با انتشار بیانیه‌ای دیگر، ورود به بحث کرونا را با اسامی طب‌های مختلف و روش‌های نامشخص عامل سردرگمی نیازمندان در این روز‌های سخت و پر خطر دانست.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

با بروز چهره ناخوش کرونا، دست‌اندرکاران حوزه سلامت، مجاهدانه، مدبرانه و شجاعانه همراه با ازخودگذشتگی به عرصه وارد شده و تمامی دانش و توان خود را به‌کار گرفته‌اند تا در این شرایط سخت و غم‌بار، بر این عنصر نامطلوب فائق آمده و غم‌انگیزتر اینکه تعدادی از این مجاهدان ازخودگذشته، در این راه جان باخته‌اند که این ایثار‌ها برای همیشه بر تارک تاریخ ایران خواهد درخشید. پر واضح است که تمامی امر در این خصوص را دست‌اندرکاران و همکاران در حوزه سلامت، به‌خوبی راهبری کرده و به انجام می‌رسانند که انصافا نیز تحسین همگان را به‌دنبال داشته است.

جای تعجب و بیشتر جای تاسف دارد که عده‌ای دانسته و یا ندانسته که اگر متاثر از توهم نباشد، توام با خودبزرگ‌پنداری و خودشیفتگی است، به اسامی طب‌های مختلف و روش‌های نامشخص، قصد ورود و بر هم زدن نظم موجود را دارند که چیزی جز ایجاد اضطراب بیشتر و سردرگمی نیازمندان را در این روز‌های سخت و پر خطر به‌دنبال ندارد. مگر جان مردم بی‌گناه و بی‌پناه را می‌توان به‌دست این افراد غیر عالم و غیر متخصص سپرد که هر از گاهی با کردار‌های دور از خرد، منطق و عرف، حیثیت جانی و آبروی تاریخی را در معرض خطر قرار دهند.

در پی انتشار برخی فایل‌های صوتی از جمله گفتگو‌های مربوط به ستاد بحران کرونای شهر مقدس قم و بعضی بیانیه‌ها و نامه‌پراکنی‌ها و ادعا‌های منتشر شده در فضای مجازی، با صراحت به اطلاع می‌رساند وزارت‌بهداشت، بخش ویژه‌ای را برای سامان‌بخشی، اعتباردهی و انجام وظایف در حوزه طب غیر نوین دارد و دفتر طب ایرانی و مکمل مسئولیت امور در سایر روش‌ها و آموزه‌های طبی را به عهده دارد و هرگونه ادعا و یا اقدامی در این زمینه‌ها، توسط این دفتر و در وزارتخانه مدیریت خواهد شد.

بدیهی است کسانی‌که آمرانه، عاملانه یا خودسر در این شرایط حساس ورود غیر قانونی به حوزه سلامت در ابعاد گوناگون داشته‌اند، عواقب سختی را درانتظار خواهند داشت.